ЕКОНОМІЧНІ ЕФЕКТИ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЇ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ НА ПРИКЛАДІ ЦУКРОВОЇ ГАЛУЗІ
DOI:
https://doi.org/10.33111/sedu.2021.49.091.110Ключові слова:
діджиталізація, цифровізація, екологізація, конкурентоспроможність, АПК, цукрова галузь, точне землеробство, оптимізація виробництва, виробники-споживачі, потужність цукрового заводу, виробничий кластерАнотація
У статті обґрунтовано доцільність, визначено основні напрями та рівень діжиталізації аграрного сектору на прикладі цукробурякового комплексу України. Проведено дослідження основних тенденцій інноваційного забезпечення матеріально-технічної бази світових і вітчизняних аграрних підприємств. Акторами статті акцентовано увагу на ролі інновацій і діджитал-технологі у підвищенні ефективності сільськогосподарських підприємств, що дасть можливість оновлення та модернізації матеріально-технічної бази підприємств цукрової галузі з урахуванням досягнень науково-технічного прогресу. Визначено основну мету діджиталізації агропромислового комплексу — оптимізація витрат фінансів, часу та ресурсів; підвищення точності розрахунків і планування господарської діяльності; зростання продуктивності та екологізації виробництва. У дослідженні обґрунтовано ключові фактори, що гальмують впровадження діджиталізації в аграрному виробництві України. Здійснено комплексну оцінку потенціалу діджиталізації промисловості у країнах Європи, а також проаналізовано розподіл країн за рівнем діджиталізації економіки. У статті визначено та охарактеризовано конкурентні переваги, умови та рівні діджиталізації аграрного сектору. Здійснено аналіз практичних прикладів використання цифрових технологій в аграрному секторі, що дало можливість авторам визначити їх економічний ефект для виробництва. У роботі доведено, що цифрове землеробство, засноване на цифрових управлінських і виконавчих процесах, які регулюють методи обробки ґрунту, внесення добрив і засобів захисту рослин, стає базою для ефективного розвитку агропромислового комплексу, і цукрової галузі зокрема. На основі ґрунтовного аналізу практичного застосування у виробництві електронних метеостанцій, мобільних застосунків, спеціального програмного забезпечення, смартфонів, планшетів, дронів, супутникового моніторингу доведено, що все вищеназване дозволяє виконувати сільськогосподарські операції за принципом «точного землеробства». Таким чином, вирішення важливих завдань з подальшої інтенсифікації аграрного виробництва буде сприяти впровадженню у цукрову промисловість прогресивних технологій і техніки, а також підвищенню продуктивності праці. У статті авторами розкрито і обґрунтовано важливість і доцільність імплементації діджиталтехнологій у цукробуряковому комплексі України.
Посилання
Burliai, A. P. Orhanizatsiino-ekonomichne zabezpechennia ekolohizatsii silskoho hospodarstva v umovakh staloho rozvytku. [Organizational and economic support of greening of agriculture in terms of sustainable development], Uman, 2020. [in Ukrainian].
Lihonenko, L. O., Khripko, A. V., and Domanskyi, A. O. “Zmist ta mekhanizm formuvannia stratehii didzhytalizatsii v biznes-orhanizatsiiakh.” [Content and mechanism of digitalization strategy formation in business organizations.]. Mizhnarodnyi naukovyi zhurnal «Internauka». Ekonomichni nauky. Vypusk № 22 (62), 2 t., 2018. [in Ukrainian].
“Vyrobnytstvo tsukru. Tsukrova haluz.” [Sugar production. Sugar industry.] Naukovoinformatsiinyi visnyk, 1(42) (2021). [in Ukrainian].
Pryidak, T. B. Stratehiia rozvytku ta pidvyshchennia efektyvnosti buriakotsukrovoho vyrobnytstva. [Strategy for development and increase of efficiency of sugar beet production]: Poltava, 2016. [in Ukrainian].
Voloschuk, Yu. O. Strategichni prioriteti rozvitku agropromislovih pidpriemstv v umovah neoindustrialnoyi modernizatsiyi: teoriya, metodologIya, praktika. [Strategic priorities of agro-industrial enterprises development in the conditions of neo-industrial modernization: theory, methodology, practice]. 2019. [in Ukrainian].
Agronomichna tsifrova platforma Contour. [Agronomic digital platform Contour.] URL: https://agrii.com.ua/services (accessed 20.03.2021). [in Ukrainian].
Sugar: World Markets and Trade. Obzor sahara 2020/21. [Sugar: World Markets and Trade. Sugar Review 2020/21.] https://apps.fas.usda.gov/psdonline/circulars/sugar.pdf (accessed 20.03.2021). [in Ukrainian].
Chernytska, Т., Kryvenko, А. Didgitalizaciia brendyngu mizshnarodnih korporacii. [Digitalization of branding of international corporations]. Vcheni zapyski. Vol. 24(3) (2021): 71-82. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому збірнику, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають збірнику право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому збірнику.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим збірником (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому збірнику.
- Політика цього видання дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).